okno

Do włamań do domów i mieszkań najczęściej dochodzi przez drzwi oraz przez okna, dlatego też to właśnie te miejsca wymagają odpowiedniego zabezpieczenia, by uchronić się przed złodziejami. Za dobry alarm zabezpieczający te właśnie elementy nie trzeba jednak sporo płacić. Podpowiadamy, co wybrać, by uzyskać skuteczną ochronę bez wysokich kosztów.

Czujki otwarcia drzwi i okien

Aby uzyskać skuteczną ochronę w obszarze drzwi i okien, trzeba zamontować taki system alarmowy, który będzie wszczynał sygnał wtedy, gdy zostaną one otwarte. Właśnie dlatego do drzwi i okien stosuje się specjalne czujki – czujniki określane jako okno-drzwi lub kontaktrony.

 

Wykorzystujący czujki alarm w oknach i drzwiach będzie działać wtedy, gdy dojdzie do otwarcia okna lub drzwi. Takie czujniki składają się z dwóch elementów – magnesu oraz kontaktronu. Gdy dojdzie do ich oddalenia, czyli do otwarcia okna albo drzwi, wtedy czujka przekazuje informacje do centrali systemu alarmowego.

 

Czujniki okno-drzwi są bardzo wszechstronne – mogą być one montowane między innymi w oknach, drzwiach balkonowych i tarasowych, drzwiach do piwnicy. Są bardzo proste w montażu i nie wymagają uszkodzenia konstrukcji stolarki.

 

Jak działa alarm do drzwi i okien?

Alarm bazujący na czujnikach może działać jako przewodowy lub bezprzewodowy. Najlepsza opcja to obecnie bezprzewodowy alarm na drzwi i okna, który bazuje wtedy na przesyłaniu informacji radiowo. Nie trzeba zatem montować metrów kabli, aby cieszyć się ze skutecznego zabezpieczenia swojego domu.

 

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest alarm do okien i drzwi wykorzystujący łączność GSM. W tym przypadku może on wysyłać wiadomości SMS, wykonywać połączenia lub przekazywać powiadomienia do aplikacji mobilnej.

 

Zamontowany alarm należy uzbroić, jeżeli chcemy go uruchomić. W tym przypadku można zrobić to w centrali alarmowej lub też przez aplikację na telefon, gdy jest ona dostępna. Gdy dojdzie do przerwania ciągłości połączenia pomiędzy czujką zamontowaną przy drzwiach albo przy oknie, wtedy alarm przesyła informację do centrali, a potem do użytkownika oraz do syreny dźwiękowo-świetlnej.

 

Ile kosztuje alarm do drzwi i do okien?

Za bezprzewodowy alarm drzwi i okien wykorzystujący technologię GSM nie trzeba wcale płacić dużo. Tego typu sprzęt można zakupić już za około 300-400 złotych w zależności od zwartości zestawu.

 

Gdy zatem chcesz skutecznie chronić swój dom, mieszkanie czy inny budynek przed nieproszonymi gośćmi, zamontowanie niedrogiego, bezprzewodowego alarmu GSM to bardzo dobra alternatywa dla drogich systemów przewodowych.